Bliżej siebie, bliżej innych. Warsztat MBCT

Anna J. Ziółkowska

Warsztat MBCT (Mindfulness-Based Cognitive Therapy) jest o tym jak znaleźć zadowolenie i spokój w dzisiejszych czasach tak pełnych niepokoju i pośpiechu jak obecnie. A raczej o tym jak te wartości odkryć na nowo.

Każdemu z nas zdarza się być porwanym przez strumień myśli, emocji, impulsy lub mówiąc ogólnie stres. Szczególnie wrażliwi na to „porwanie” jesteśmy, kiedy doświadczamy trudów życia, gorszego nastroju, choroby. Często wtedy pojawia się w nas odruchowa tendencja, aby nie chcieć tego stanu lub rzeczywistości takiej jaka jest. Ulegamy nadmiernemu rozmyślaniu, szukaniu rozwiązania lub innym schematom, które zdarza się, że pogarszają sytuację.

Podczas warsztatu zobaczymy co w takiej sytuacji nam służy, a co nie, jaki jest nasz „autopilot” troszczenia się o siebie podczas kryzysu, przeciążenia i na co dzień, jak możemy go zmienić, jeżeli zachodzi taka potrzeba oraz jak doświadczać ulgi i zadowolenia w zatrzymywaniu się w chwili obecnej.

Warsztat będzie opierał się na doświadczeniu własnym – czyli mniej teorii, więcej praktyki. Będziemy mieli okazję rozmawiać i uczyć się zarówno z perspektywy osobistej jak i zawodowej – o tym jak dbać o siebie w tym wymagającym zawodzie psychoterapeuty, w naszych osobistych zmaganiach i o tym jak wykorzystać tę wiedzę, aby pomagać innym.